• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Знахідки скіфського часу з Придніпров’я на Полтавщині

10 травня 2025, 14:06

  • Департамент культури і туризму
1 (83)

У колекції Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського на сьогодні зберігається колекція різночасових археологічних знахідок з околиць с. Новоселівка Кам’янопотоківської сільської територіальної громади Кременчуцького району Полтавської області.

Артефакти були передані жителем м. Кременчука Віктором Супоніним ще у 2023 р. Поповнювалася ця колекція і у 2024 р і 2025 р., коли було знайдено і передано до музею кілька надзвичайно яскравих артефактів скіфського часу: шпильку, два наконечники стріл, бляху-розетку скіфського часу та декілька фрагментів посуду доби ранньої бронзи, виявлених В. В. Супоніним на північній периферії Новоселівського поселення.

 

Серед знахідок 2025 р. виділяється рідкісна – срібна цвяхоподібна шпилька. Виготовлена вона із дроту. Шляпка невелика, шийка дугоподібно вигнута. Стрижень прикраси профільований потовщенням у верхній третині довжини і прикрашений двома групами кільцевих валиків – зі слідами зубильця, за допомогою якого наносилися удари з відступаючими рівномірними проміжками. Між пружками наявне овальне потовщення діаметром 0,37 см і висотою 0,6 см. Поверхня шпильки гладка, рівномірно звужується до гострого кінця. Її довжина 14,8 см, діаметр стрижня 0,1–0,3 см,  діаметр голівки 0,6 см,  висота 0,2 см.

 

Ця знахідка належить до цвяхоподібних шпильок кін. VII – VI ст. до н. е. Найбільш близькі за формою шпильки, знайдені на території Княжої гори в Канівському повіті, на Західному Більському городищі, в Малих Будках на Верхній Сулі. Такі ж прикраси відомі і в Поворсклі. На території Полтави подібна бронзова шпилька виявлена у похованні ґрунтового могильника кін. VІІ – поч. VІ ст. до н. е. Доволі значна кількість ідентичних бронзових і залізних шпильок, знайдених на Полтавщині, походить із розвідок і розкопок, що проводилися останнім часом в окрузі і на території Більського городища.       

 

Виготовлені із дорогоцінних металів цвяхоподібні шпильки взагалі рідкісні. Зокрема, зі срібла дві шпильки походять із кургану поблизу с. Журівка, одна – з кургану біля с. Текліне, дві – з кургану 1 біля с. Герасимівки, причому дві останні зі значною домішкою золота у вмісті металу. Ще одна срібна шпилька, але з квадратним у перетині стрижнем, знайдена в кургані 1 біля с. Рижанівка. Малочисельність подібних прикрас може свідчити про індивідуальне замовлення і порівняно високий соціальний статус власника прикраси. Зважаючи на наявні аналогії, час виготовлення і побутування цієї небуденної знахідки припадає на  кін. VІІ – VІ ст. до н. е.

 

Шпильки з металу зустрічаються переважно у жіночих похованнях (по одній або попарно) і розміщуються на плечах або грудях небіжчиці, іноді біля голови жінки чи між тазовими кістками. Судячи з досліджень жіночих поховань схожі шпильки слугували для скріплювання на грудях верхнього одягу. Таке використання їх підтверджується тим, що стрижні більшості прикрас були зігнутими, швидше за все, за проколювання цупкої тканини або шкіри.

 

Необхідно відзначити, що на Полтавщині досі не зустрічалися срібні шпильки скіфського часу. Рідкісний артефакт не лише доповнить джерельну базу для вивчення побуту населення скіфського часу на Полтавщині, а й, безперечно, прикрасить експозицію Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, адже сьогодні ця знахідка поки що є унікальною.

Поділитись

Теги

краєзнавчий музей
Культура

Новина за темою

80 років Перемоги над нацизмом в Європі
10/05/2025
У Полтаві відбулася презентація проєкту «Законсервована історія»
10/05/2025
Працівники краєзнавчого музею проводять активності для дітей
10/05/2025

Останні новини

Більше новин
Що відбувалося цього тижня в Обласному молодіжному центрі? Що відбувалося цього тижня в Обласному молодіжному центрі?
11/05/2025
У Полтавській області відкрили гуртожиток для ВПО
11/05/2025
Путівник Реєстром збитків для України
11/05/2025
Вітчизняні виробники – надійна опора економіки, – Володимир Когут
11/05/2025
У «Кременчуцькій гуманітарно-технологічній академії» провели день відкритих дверей
11/05/2025
Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка два роки поспіль є активним учасником Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініціативи першої леді Олени Зеленської  
11/05/2025
Привітання т.в.о. начальника Полтавської ОВА Володимира Когута з Днем матері
11/05/2025
Італія розуміє, як важко, але важливо зберегти цивілізацію та спадок – Олена Зеленська у зверненні до учасників Венеційської бієнале
11/05/2025
На Полтавщині проводитимуть технічні вибухи
11/05/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту