28 липня 2025, 11:08
За оціночними даними 2019 року, до 5% населення України інфіковано вірусним гепатитом С (далі - ВГС), з них хронічний ВГС мають 3,6%. Вірусним гепатитом В (далі — ВГВ) інфіковані 1,5% населення. Разом із тим, вплив повномасштабної війни росії проти України, недостатня обізнаність населення про профілактику, діагностику та лікування збільшують медичні та соціальні ризики та негативно впливають на поширення інфекцій, в тому числі вірусних гепатитів. Таким чином, значна частина інфікованих людей не знає про свій статус, а отже — не отримує лікування. Це означає, що актуалізація теми в інформаційному полі, надання практичної інформації про профілактику, діагностику та лікування вірусних гепатитів є важливим елементом у боротьбі з хворобою.
Епідемічна ситуація щодо захворюваності на парентеральні вірусні гепатити В та С є напруженою та свідчить про зростання їх кількості у 2024 році. Так, протягом 2024 року зареєстровано 2364 випадки ВГВ проти 2150 в 2023 році; кількість випадків ВГС в 2024 році склала 8031 проти 6583 в 2023 році. Переважна більшість випадків як ВГВ так і ВГС припадає на їх хронічні форми. За 6 місяців 2025 року зареєстровано 1073 випадки ВГВ, з них 75% становлять хронічні форми інфекції та 3861 випадків ВГС, з них 94% - хронічні форми.
Загалом лікування від ВГС протягом 2024 року отримало 21 999 осіб. На лікуванні ВГВ перебувало 5 048 осіб. Станом на 1 липня 2025 року на лікуванні ВГВ перебуває 5 590 осіб, з них 125 дітей.
Станом на 1 липня 2025 року лікування від ВГС завершили 3 783 людини, ще 4 199 осіб перебувають на лікуванні, з них 12 – діти.
У минулому році зростала кількість зареєстрованих випадків вірусного гепатиту А. Якщо у 2023 році було зареєстровано 1050 випадків гострого вірусного гепатиту А, то у 2024 році — 1536 випадків, що на 46,29% більше. Разом із тим, за 6 місяців 2025 року було зареєстровано 565 випадків вірусного гепатиту A проти 755 за аналогічний період минулого року.
Мета тижня: підвищення обізнаності загального населення та медичних працівників щодо вірусних гепатитів, зокрема підходів до профілактики, скринінгу, діагностики та лікування через:
- актуалізацію теми вірусних гепатитів в інформаційному просторі за узгодженими наративами;
- підвищення обізнаності населення про вірусні гепатити;
- промо діагностики шляхом зменшення стигми та надання чітких алгоритмів.
Вірусні гепатити піддаються контролю та лікуванню. Вчасна діагностика вірусних гепатитів та дотримання рекомендацій лікаря допоможуть уникнути негативних наслідків для здоровʼя.
Вірусний гепатит С повністю виліковний. Лікування від вірусного гепатиту С триває 3 або 6 місяців та дозволяє повністю позбутися хвороби, за умови дотримання рекомендацій лікаря. Лікуванню піддаються як гостра, так і хронічна форми.
Найкращий захист від вірусних гепатитів - профілактика. Вакцинація є ефективним захистом від вірусних гепатитів В та D, всі інші найкраще профілактуються дотриманням санітарно-гігієнічних норм, використанням презервативів під час статевих актів, стерильного інструменту при наданні косметологічних та медичних процедур і тд.
Тестування та лікування вірусних гепатитів в Україні є доступним і безоплатним. Для отримання послуг з тестування та лікування вірусних гепатитів потрібно звернутися до сімейного лікаря.
Тестуватися на вірусні гепатити B і C потрібно всім щонайменше раз на рік. Тестування допомагає контролювати стан свого здоровʼя, а регулярна діагностика забезпечує вчасне лікування.
Центр громадського здоров’я України
Міністерство охорони здоров'я України
Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб
World Health Organization (WHO)
Підпишіться, щоб отримувати листи.